Resim

Resim
Resim
Resim
Resim

Üniversitemizde Nevruz Çoşkusu

Trakya Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu’nun her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Nevruz Bayramı Şöleni”, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımıyla 21 Mart Cuma günü Balkan Yerleşkesi Sabancı Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi.

Saat 13.30’da başlayan törene Rektör Prof. Dr. Yener Yörük, Rektör Yardımcısı Hüseyin Sarıoğlu, Dekanlarımız, Yüksek Okul Müdürlerimiz, Genel Sekreter,  Genel Sekreter Yardımcısı ve Daire Başkanları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Nevruz duası ile başlayan Nevruz Bayramı Şöleni, Yrd. Doç. Dr. Hasan Demiroğlu ve Rektör Prof. Dr. Yener Yörük’ün konuşması ile devam etti. Rektörümüz, Nevruz’un bütün bir coğrafyanın bayramı olduğunu ve ortaklaşa kutlandığını vurguladığı konuşmasını  “Sultan Melikşah’ın 11. yüzyılın sonunda güneş takvimini kullanmaya başladığı 21 Mart, tüm dünyada ortak bir astronomik olaydır.” diyerek sürdürdü.  Konuşmaların ardından Nevruz ateşi yakıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Yener Yörük’ün başlattığı demir dövme törenini takiben Nevruz Bayramlarının ayrılmaz parçası olan yumurta tokuşturma etkinliğini gerçekleştiren katılımcılar sergilenen halk oyunları gösterisini coşkuyla izledi.

Av. Adnan Mehel'in başkanlığını yaptığı ekip ve üniversitemiz çalışanı Ercan Özek’in de aralarında bulunduğu Geleneksel Osmanlı Okçuluğu takımının kutlamalara ayrı bir renk ve heyecan katan gösterisinin ardından şölen, Özbek pilavı ikramı ve Azerbaycan, Ahıska, Kırım, Türkmenistan, Afganistan, Batı Trakya, Makedonya ile Kosova tanıtım stantlarının gezilmesiyle son buldu. Şölende ayrıca Fatih Ot'un koordinatörlüğünü yaptığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Ofisi'nce açılan stand da gezildi.

Ek Resimler
Bu içerik 24.03.2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 335 kez okundu.