Resim

Resim
Resim
Resim
Resim

Yurt ve Burs

Edirne de Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde hizmet veren; KYK Selimiye Öğrenci Yurdu, KYK Edirne Kız Öğrenci Yurdu, KYK Keşan Öğrenci Yurdu, KYK Uzunköprü Öğrenci Yurdu, KYK Havsa Kız Öğrenci Yurdu, bulunmaktadır.

Bu yurtlardan;

Ailesi Edirne belediye sınırları dışında oturan Ülkemiz öğrencileri (şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan âmâ, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayan öğrenciler hariç),

Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunmayan öğrenciler,

Ülkemize eğitim ve öğretim görmek üzere gelen Türkiye Burslusu,

Kurum ve diğer kuruluşların yurtlarından süresiz çıkarma cezası almamış öğrenciler,

Yabancı uyruklu öğrencilerden, yukarıdaki şartlarla birlikte ikamet tezkeresine sahip olanlar,

faydalanabilirler.

Merkez Kampüsümüzde yer alan Selimiye Karma Öğrenci yurdu 3664 kişilik kapasite ile hizmet vermektedir.

Yapımı 2014 yılında tamamlanan Edirne kız Öğrenci Yurdu ’da tam kapasite ile merkez kampüsümüzde hizmet vermektedir.

Yurt Başvuruları:

Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra KYK internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden yapılır.

Değerlendirme sonuçları; KYK internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asilden kazanamayan öğrencilere yedek sırası, yedek sıra verilemeyen öğrencilere ise yurda yerleştirilemediniz bilgisi verilmektedir.

Ara sınıf öğrencileri ile yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek öğrencilerinin yurtlara başvuruları; YURTKUR'un internet sayfasıwww.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Başvuruların kabul edileceği tarihler ve süreler her yıl Genel Müdürlükçe tespit edilmekte olup, genellikle bu başvurular;

  • Ara sınıflar için Temmuz ayı,
  • Yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yükseköğretim programına girecek öğrenciler için ise Eylül ayı içerisinde gerçekleşmektedir.

Artık yıl öğrencileri ise daha önce barındıkları yurt müdürlüklerine, tespit edilen sürede başvurarak, ancak bir öğretim yılı yurtta barındırılmaktadırlar. Bu başvuruların değerlendirme işlemi Bölge Müdürlüklerinin bulunduğu illerde bölge müdürlüklerince, bölge müdürlüğü bulunmayan illerde ise yurt müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlar tarafından yapılmaktadır.

Devlet Yurtları yanı sıra öğrenci şehri Edirne’de çeşitli özel yurtlar, öğrenci için dizayn edilmiş kiralık daireler ve apart daireler bulunmaktadır.

 

Burs:  

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından Üniversitemize ayrılan burs veya öğrenim ve katkı kredisi kontenjanları akademik birimlerimize iletilerek öğrencilerimize duyurulması sağlanır. Öğrencilerimiz tarafından yapılan başvurular değerlendirilmek üzere Kredi ve Yurtlar Kurumu’na gönderilir. Ayrıca özel kurum ve kuruluşlar tarafından Üniversitemiz öğrencilerine verilmek istenen burslara ilişkin duyurular yapılarak ihtiyacı olan öğrencilerimizin faydalanmaları sağlanır.

   2013-2014 Eğitim Öğretim yılı için Kredi ve Yurtlar Kurumundan Üniversitemize 451  burs kontenjanı ayrılmış olup; 10 öğrencimizde Zorlu Vakfı’ndan burs almaktadır.

Ayrıca Üniversitemiz 2013 yılı itibariyle “Öğrencimizi Destekliyoruz” projesi kapsamında ihtiyacı olan öğrencilere karşılıksız burs vermektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Katkı Kredisi Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Bu içerik 03.07.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 30412 kez okundu.